Austin Bar Association
712 W. 16th Street
Austin, TX 78701
512.472.0279
info@austinbar.org
View Map

    

 

Events

Loading Events
  • This event has passed.
Friday, November 13, 2015 | 8:30 am to 5:00 pm

11th Annual Ultimate Trial Notebook

Join the Civil Litigation Section for the opportunity to earn 5 hours of CLE credit during this full-day seminar!  Interact with members of the judiciary and local attorneys to hear insights and lessons on conducting the perfect voir dire, handling an effective cross-examination, and flawlessly presenting expert witnesses. The program is designed to take you from initial planning through the appeals process and preserving error.

Click here for full schedule of topics and speakers.


To reserve your spot, please contact:
Josephine Brent | Richardson + Burgess
jbrent@richardsonburgess.com
512-499-8879

Location

Vinson & Elkins
2801 Via Fortuna
Austin,
+ Google Map

Costs

$135 for Austin Bar Civil Litigation Section Members
$160 for Austin Bar or AYLA Members
$170 for Nonmembers

Lunch break will be provided but lunch will not be served.
Participants may bring lunch and eat onsite.

No-shows will be charged the cost of attendance.

Credits

CLE: 5 hours partic. credit,
no ethics credit

Schedule

Breakfast by National Board of Trial Advocacy and Hon. Patrick Keel           8:30-9:00   

1.     Jury Selection: Getting Jurors to Talk                                                             9:00-9:45
Hon. Orlinda Naranjo, 419th Judicial District Court, Travis County
Hon. Tim Sulak, 353rd Judicial District Court, Travis County
Hon. Stephen Yelenosky, 345th Judicial District Court, Travis County
Shannon Ratliff, Ratliff Law Firm, PLLC

2.     Pre-Trial Motion Practice: Strategic Use of Pre-Trial Motions                  9:45-10:15
Hon. Karin Crump, 250th Judicial District Court, Travis County
Hon. Gisela Triana, 200th Judicial District Court, Travis County
Hon. Todd Wong, Travis County Court at Law One
Warren Vavra, Court Administrator, District Courts of Travis County

----------------------------------------------------Break------------------------------------------------------------

3.     Trial Advocacy: Winning through Advocacy                                           10:30- 11:00
David Rapoport, President, National Board of Trial Advocacy
Jack McGehee, President-Elect, National Board of Trial Advocacy
James Wren, Professor, Baylor Law School, Trial Advocacy Program
Gary McNeil, Executive Director, Texas Board Legal Specialization

4.     The Organized Advocate: Preparing to Win                                            11:00-11:30
Hon. Scott Field, Justice, Third Court of Appeals
Hon. Allan Garrett, 33rd Judicial District Court, Burnet County
David Davis, Davis & Wright, P.C.
Pat Lochridge, McGinnis Lochridge

5.     Opening Statements: Maximum Persuasion                                            11:30-12:00

Hon. Robert Pitman, U.S. District Judge, Western District of Texas
Hon. Amy Clark Meachum, 201st Judicial District Court, Travis County
Hon. Eric Shepperd, Travis County Court at Law Two
Janet McCullar, Law Office of Janet McCullar, P.C.

------------------------------------------------Lunch Break--------------------------------------------------------

6.      Witness Testimony: Effective Direct and Cross-Examination                      1:30-2:00
Hon. Mark Lane, U.S. Magistrate Judge, Western District of Texas
Hon. Cindy Olson Bourland, Justice, Third Court of Appeals
David Brenner, Burns Anderson Jury & Brenner, LLP
Randy Howry, Howry, Breen & Herman LLP

7.     Evidence and Expert Testimony: Presenting Winning Experts                    2:00-2:30
Hon. Lee Yeakel, U.S. District Judge, Western District of Texas
Hon. Andrew Austin, U.S. Magistrate Judge, Western District of Texas
Hon. Lora Livingston, 261st Judicial District Court, Travis County
Hon. Bill Henry, 428th Judicial District Court, Hays County

--------------------Tèo Gelato by Rainmaker Document Technologies-------------

8.      Error Preservation: Principles and Pitfalls                                                     3:00-3:30
Hon. Melissa Goodwin, Justice, Third Court of Appeals
Hon. Bob Pemberton, Justice, Third Court of Appeals
Hon. Jeff Rose, Chief Justice, Third Court of Appeals
Hon. Woodie Jones, Alexander Dubose Jefferson & Townsend LLP
Kurt Kuhn, Kuhn Hobbs PLLC

9.      Closing Argument: Winning Themes and Stories                                           3:30-4:15
Hon. Sam Sparks, U.S. District Judge, Western District of Texas
Dicky Grigg, Spivy & Grigg LLP
Steve McConnico, Scott, Douglass & McConnico, L.L.P.
Mike McKetta, Graves, Dougherty, Hearon & Moody

Happy Hour by RDigital Forensics and DISCO eDiscovery                             4:15-5:00

Sponsors

Presented by the Austin Bar Association Civil Litigation Section

Sponsored by the
National Board of Trial Advocacy
Hon. Patrick Keel
Rainmaker Document Technologies
RDigital Forensics
DISCO eDiscovery

Back to all events ›

Back to Top